Opuchlizna kończyn niespowodowana urazem

Opuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dysfunkcji. Jeśli nie znamy przyczyny zmian w ruchomości i jej wyglądzie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz powinien również zgromadzić stosowny wywiad. Wiele chorób współistniejących może być przyczyną opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Często ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego rodzaju zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze często mają nieprawidłowo działający układ termoregulacji. W ich przypadku choćby krótkotrwała ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą stwarzać opuchnięcia kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

https://krakow.bodymove.pl/supinacja/

Zbytnie gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna wzbudzać nasz niepokój. Najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza ażeby dostać skierowanie na konieczne badania. Niewłaściwie działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy i doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieuleczane obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Stąd trzeba działać bezzwłocznie i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.